At være bryllupsfotograf når man selv skal giftes

At være bryllupsfotograf når man selv skal giftes

Der går rigtig mange tanker igennem en kommende brud.
“Hvordan skal kjolen se ud, hvad med håret? Skal jeg have slør? Nej det bliver nok for meget… Men igen.. Det er jo kun denne ene gang.?!”

Jeg ser hver weekend brude der har gjort sig præcis de samme tanker som jeg. Tilvalg og fravalg. De sværeste valg er dem man skal vælge fra. Eller det synes jeg ihvertfald selv.

Jeg måtte flere gange sidste år, gå hjem efter et bryllup og rykke rundt i vores budget, strege nogle poster ud, for at få plads til nogle andre.

Når jeg drømmer, så drømmer jeg stort. Er det realistisk.. Nej langt fra altid. Prøver jeg at nå målet? JA altid.

Indtil videre er det blevet til ekstra ting som en kaffevogn til receptionen.. En guitarist der kommer og spiller til vielsen og noget af receptionen, borde og stole ude fra. diverse skilte.

Jeg er en meget kreativ sjæl og det er nok meget heldigt, for meget bliver lavet af mig selv. Er jeg i tidspres 4 mdr. før vores bryllup? JAAAA
Jeg har som så mange andre, ikke den samme fritid, ferie eller lørdag aften til at sysle rundt.
Jeg er hver lørdag ude til bryllup, jeg kommer hjem total bombet sent lørdag aften eller natten til søndag og har børn der skal hygges med søndag. Mandag står den igen på arbejde med billeder, mails, telefonmøder, planlægning af shoots og messer, bryllupsmøder om aftenen med kunder, boudoirshoots med kommende brude, børnefotograferinger i KBH osv.

Et eksempel på hvor meget der er at se til er: Der bliver holdt polterabend for min kommende mand og jeg d. 7 september (vi kender datoen grundet bookinger af bryllupper) og dagen efter, altså søndag d. 8. september, skal Mads og jeg stå til bryllupsmesse i Lokomotiv værkstedet. Hehe. Så ingen prut og fuldskab til Mille.

Jeg synes det er vildt stressende at skulle nå det hele og jeg er sikker på, at jeg kommer til at kunne slappe mere af, når brylluppet er holdt.

Jeg forstår virkeligt Jer brude, der kan være stressede og til tider være ved at få et meltdown. Hehe

For at det hele ikke skal være tuderi, så tænker jeg at jeg vil dele lidt af det jeg selv går og planlægger, for hvem vælger os i bryllupsbranchen egentligt selv, vi er jo nok lidt farvet.


Bryllupsfotograf: Thomas Stewart (australien) https://www.thomasstewart.com.au/
Borde og stole: Norbord Design https://norbord.design/
Kaffevogn: Ærligt https://aerligt.dk/
Skilte: Creativewooddk https://creativewood.dk/
Mad: Frimanns Gourmet https://www.frimannsgourmet.dk/
Blomster: Florist Lars Jon https://larsjon.dk/
Feststed: Humleore hus https://www.humleorehus.dk/
Kjole: Enzoani – Købt ved Vintagegirl på Østerbro https://www.vintagegirl.dk/
Selfiecam: Wedding Stories https://weddingstories.dk/storybooth/
Guitarist: Jason Svendstorp der har sangeren.dk http://sangeren.dk/kunstner/jason-svendstorp

Her er nogle af vores leverandører til vores bryllup, mange af dem kender I sikkert allerede og andre er et besøg værd. 😀

De bedste bryllupshilsner

Camilla